Ile zegarów powinno być w domu i gdzie nie powinno się ich wieszać

W dobie smartfonów i inteligentnych bransoletek, dlaczego proste zegarki mechaniczne są nadal aktualne? Czy to może być spowodowane ich magicznymi właściwościami, opisanymi przez Chińczyków tysiące lat temu? A może to kwestia przyzwyczajenia, by mieć na ścianie tykającą biżuterię. Sprawdziliśmy, gdzie i dlaczego warto umieścić zegary w mieszkaniu według feng shui oraz co radzą projektanci wnętrz.

Zegary ścienne czy podłogowe? Podjęcie decyzji o rodzaju i konstrukcji

zegarZegary dzielą się na kwarcowe, mechaniczne i elektroniczne w zależności od rodzaju mechanizmu. Zegarki kwarcowe działają na baterie, są godne uwagi ze względu na dokładność, różnorodność modeli i niską cenę. Dlatego też są one najczęściej wykorzystywane w życiu codziennym.

Zegarki mechaniczne można przypisać do akcesoriów klasy premium. Ich cena jest znacznie wyższa: w końcu produkcja skomplikowanego, precyzyjnego mechanizmu kosztuje mnóstwo pieniędzy. Najczęściej spotykany jest styl retro, z wahadłem lub kukułką. Mogą być również zaprojektowane tak, aby pasowały do klasycznego wnętrza.

Zegary elektroniczne są często wyposażone w wyświetlacze. Taka „tablica wyników” organicznie wyglądałaby w pokoju w stylu loftowym lub w biurze. Jednak łącząc elektronikę z innymi akcesoriami, można taki zegar wkomponować w pokój dziecięcy. Pokój nastolatka też byłby dobrym miejscem.

Zegary stojące są bardziej odpowiednie w salonach z wysokimi sufitami lub w dużych jadalniach. W mniejszych pomieszczeniach wyglądają one nieporęcznie i wywierają presję na właściciela pokoju.

Miniaturowe zegary stołowe stawia się zazwyczaj na stolikach nocnych, natomiast rozbudowane, ozdobne egzemplarze eksponuje się na półkach kominkowych lub wykorzystuje do dekoracji biura.

Uniwersalne zasady rozmieszczania zegarów

Pierwszą rzeczą do rozważenia przy zakupie zegara jest wielkość i styl pomieszczenia, w którym będzie on umieszczony. Na luźnej, monochromatycznej ścianie można powiesić zegar o nietypowym kształcie, z jasnym wzorem. Dobrze będą wyglądały duże zabytkowe zegary. Zegar może być przyciągającym wzrok akcentem we wnętrzu. Jeśli pokój jest przeładowany meblami, półkami i obrazami, lepiej wybrać proste zegary o wyraźnej formie (koło, kwadrat) i z lakonicznym wzornictwem, aby pozbyć się poczucia zagracenia. Ciekawy zegar możemy znaleźć w ofercie SFMeble, którą warto mieć na oku.