Kosz na śmieci do kuchni – jak wybrać odpowiedni rozmiar i miejsce?

Kosz na śmieci jest najbardziej ignorowaną i najmniej przemyślaną częścią każdej kuchni. Stoi w kącie, nie przyciągając uwagi. Nie myślimy zbyt wiele o rozmiarze, kształcie czy lokalizacji naszego pojemnika na śmieci. Co więc musisz wiedzieć, aby Twój kosz na śmieci ułatwiał Ci funkcjonowanie w kuchni?

Jakiego rozmiaru kosza na śmieci do kuchni potrzebujesz?

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś wiedzieć jest to, że istnieją dwa różne rodzaje koszy na śmieci: wysuwane kosze na śmieci pod zlewozmywak oraz kosze wolnostojące. Wolnostojące kosze na śmieci są typem, który można zobaczyć w każdej kuchni: stoją na ziemi, a otwierasz je pociągając za dźwignię. Wysuwane kosze na śmieci pod zlewozmywak instaluje się bezpośrednio pod blatem kuchennym. Jeśli masz małą kuchnię i chcesz zaoszczędzić każdy centymetr przestrzeni, podblatowy kosz na śmieci jest świetnym wyborem. Jeśli jednak masz dużą kuchnię możesz pokusić się o kosz na śmieci do segregacji na plastik, szkło i papier. 

Jak znaleźć najlepszą lokalizację dla swojego pojemnika na śmieci?

Gdzie powinieneś umieścić swój kosz na śmieci w kuchni, aby nie przeszkadzał, ale był wygodny w użyciu? Najlepsze miejsce to obok zlewu, w pobliżu zmywarki lub pod zlewozmywak. Umieść go obok miejsca, w którym najczęściej sprzątasz, a nigdy nie będzie przeszkadzał. Dzięki temu będziesz mógł szybko i dokładnie posprzątać kuchnię. 

Jak wybrać odpowiedni kształt kosza na śmieci do segregacji?

Musisz również wybrać odpowiedni kształt dla swojego kosza na śmieci. Jeśli masz kuchnię o standardowych wymiarach, możesz wybierać spośród szerokiej gamy kształtów. Jeśli jednak masz bardzo małą kuchnię, nie masz wyboru i musisz kupić wysuwany kosz na śmieci. Kształt, który wybierzesz, będzie zależał od reszty wystroju kuchni, ale wpłynie też na ilość miejsca, które zajmie. Kwadratowe, prostokątne i ośmiokątne kosze na śmieci zajmują więcej miejsca niż modele okrągłe. Jednak okrągłe pojemniki nie są tak wygodne, ponieważ trudniej je przenosić, gdy są pełne.